Monte Carlo 3ADR60BS Adler 60" Ceiling Fan with Remote Control, 3 ABS Blades, Brushed Steel
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
  • ADLER OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 60"; Height: 12.5" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Weight 11.22lbs.
  • FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Brushed Steel Blades (60" Span / 10° Blade Pitch); CFM: 3996
  • FAN CONTROL: Includes 6-Speed Hand-Held Remote Control with Reversing Function
  • DETAILS: Constructed of Steel with Brushed Steel Finish; Premium Power Energy-Efficient 85 X 28 mm DC Motor and Precision Balanced Blades for Quiet and Wobble-Free Operation